ПРИЗНАЧЕННЯ ОПІКУНА НАД НЕДІЄЗДАТНОЮ ОСОБОЮ
Наразі одним із актуальних питань є забезпечення та дотримання прав і свобод людей, які в умовах війни не можуть самостійно себе захистити та в силу різних життєвих обставин, виконати поскладені на них обов’язки, а тому можуть потребувати допомоги.
ПРИЗНАЧЕННЯ ОПІКУНА НАД НЕДІЄЗДАТНОЮ ОСОБОЮ
Статтею 5️⃣8️⃣ ЦК України встановлено, що опіка встановлюється над малолітніми особами (віком до 14 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування), та фізичними особами, які визнані недієздатними.
👉Розглянемо порядок оформлення опіки саме над недієздатною особою, наслідки оформлення опіки, права та обов’язки опікуна:
Опікуна призначають переважно з числа осіб, які перебувають в сімейних відносинах.
Для цього майбутній опікун має здійснити наступні дії👉
➡️Встановити підсудність (визначитись до якого суду звернутись з відповідною заявою)
➡️Чітко та правильно сформулювати свої вимоги
➡️Додати низку підтверджуючих документів (паспорти, документи щодо стану здоров’я, права власності на житло та ін.)
➡️Вказати в заяві третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог, сплатити судовий збір (496.20 грн.)
Заява про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна (в порядку ст. 293 ЦПК) подається:
▶️до суду за місцем проживання цієї особи,
▶️за місцезнаходженням мед закладу - якщо особа перебуває на лікуванні у наркологічному або психіатричному закладі.
❗До введення воєнного стану строк судового розгляду складав 4-9 місяців.
Як видно, процедура не легка та доволі тривала, ускладняється й тим, що наразі часто втрачають документи, їх необхідно відновлювати, змінюється територіальну підсудність судів з охоплених бойовими діями, збір необхідних документів в органах державної влади по запитам також займає немало часу. Крім того, в залежності від ряду обставин, пов’язаних з опікуном та підопічною особою, може виникати необхідність у наявності додаткових документів, тому тут потрібен індивідуальний підхід та вивчення питання в комплексі.
Окрім подання до суду заяви про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна, необхідно провести судово-медичну експертизу.
Для цього до суду готується та подається відповідне клопотання. Важливо правильно сформулювати питання, які ставляться на розгляд експерту, адже за результатами їх вирішення, суддя встановлює наявність підстав для визнання особи недієздатною та підстав для призначення опікуна.
Важливо❗❗Витрати 💵💵на проведення експертного дослідження несе заявник (майбутній опікун).
Окрім звернення до суду, майбутній опікун має звернутися й до органу опіки та піклування із заявою про видачу особі Подання про можливість призначення її опікуном.
Така заява подається через ЦНАП. Ця послуга безкоштовна. Строк розгляду заяви – 30 днів, але може бути подовжено.
Після розгляду всіх необхідних документів, який є доволі великим, приймається ПОДАННЯ про можливість призначення особи опікуном, яке направляється до суду, який розглядає справу за вашою заявою про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна.
📃👩⚖️За результатом судового розгляду суд виносить РІШЕННЯ про визнання особи недієздатною та призначення їй опікуна.
Разом з тим, строк дії такого рішення є обмеженим, він визначається судом, але не може перевищувати 2️⃣ років. Тобто один раз і назавжди особу визнати недієздатною неможливо та незаконно, оскільки стан здоров’я людини може змінюватись в ході лікування та інших чинників.
РІШЕННЯ суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Для продовження строку дії судового рішення опікун має подати до суду відповідне КЛОПОТАННЯ у строки встановлені законодавством.
Опікун не має права без дозволу органу опіки та піклування вчиняти наступні дії:
✅відмовитися від майнових прав підопічного;
✅видавати письмові зобов'язання від імені підопічного;
✅укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, в тому числі договори щодо поділу або обміну житлового будинку, квартири;
✅укладати договори щодо іншого цінного майна.
❗❗❗ПРИМІТКА (Закон України № 7140-1)
Опікуни визнаної судом недієздатною звільняється від військової служби (строкової, під час особливого періоду та мобілізації).
Окрім цього, категорія таких осіб може виїжджати за кордон, супроводжуючи осіб з інвалідністю чи осіб, які потребують постійного догляду.
Підсумовуючи викладене вище, зауважимо, що порядок оформлення опіки та піклування над людьми похилого віку залишається загальним, і дана процедура є досить довготривалою та потребує окрім рішення суду ще повний пакет документів та ретельну підготовку. Однак, у сучасних умовах, коли кожна хвилина є безмежно цінною, запроваджуються зміни, які покликані сприяти захисту прав літніх людей та надають їм вкрай необхідну допомогу.
Більш детальна консультація надається в індивідуальному порядку.
З повагою, адвокат Коваль Яна.